رد کردن لینک ها

کسب و کارهای نوین با طعم انرژی

ساختار قدیمی و ناهمگون بدنه دستگاه های دولتی از جمله حوزه انرژی از یک سو و ناآشنایی مدیران دولتی با ادبیات جدید کسب و کارهای نو(استارتاپ ها)از سوی دیگر، ایجاد هرگونه تحول و نوآوری و افزایش بهره وری در این بخش را دشوار کرده است.

در این میان به نظر می رسد شتابدهنده‌ها به عنوان سازمان‌هایی که از طریق فراهم کردن بودجه، منابع، خدمات مشاوره و مربیگری می توانند فرصت بی‌نظیری را برای توسعه کسب‌ و کارهای نوپا از جمله در زمینه انرژی ایجاد کنند، از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

باید اشاره داشت: امروزه یکی از بخش های تاثیرگذار در اقتصاد جهانی مباحث مربوط به انرژی و منابع طبیعی و چگونگی تامین آن است به طوری که مباحث علمی آن در قالب برخی حوزه های میان رشته ای و واحدهای دانشگاهی هم در مراکز آموزشی تعریف و راه اندازی شده است.

مباحثی که البته به نظر می رسد در ادبیات اقتصادی برخی کشورهای دنیا از جمله کشورهای صاحب منابع فراوان انرژی قابل توجه نیست؛ چرا که در این کشورها بیشتر به حوزه اقتصاد کلان پرداخته می شود. به عنوان مثال در کشورهای صاحب انرژی آنچه مورد توجه تصمیم گیران حوزه اقتصادی است، استحصال و فروش نفت، گاز و همچنین راه اندازی پالایشگاه ها، نیروگاه ها و خطوط انتقال نفت و گاز و بنزین است و هنگام ورود به اقتصاد خرد و حوزه مصارف خانگی با یکسری کمبودها و نگرانی ها

مواجه می شویم که نیازمند توجه جدی است که البته این موضوع می تواند از طریق شتابدهنده ها مد نظر قرار گیرد.

 

به عبارتی شتابدهنده‌ها برنامه‌هایی هستند که با مدت زمان محدود به کسب‌و‌کارهای خطرپذیر برای فرآیند سرمایه‌گذاری جدید کمک ‌کرده و می توانند علاوه بر تامین سرمایه اولیه و فضای کار مجموعه‌ای از شبکه‌ها، مربیان و آموزش را در اختیار کسب‌وکارهای مخاطره‌آمیز قرار می‌دهند

در خصوص حوزه های به ظاهر خرد انرژی مهدی قانع مدیر عامل نخستین شتاب دهنده کشوردر این حوزه معتقد است کار بسیار عظیمی برای درآمدزایی هر دو طرف وجود دارد. یعنی هم دولت و هم فعالان بخش خصوصی شامل شتاب دهنده ها و استارتاپ ها می توانند ذینفع باشند.

وی با بیان اینکه مباحث مربوط به تبدیل، انتقال، توزیع و مصرف انرژی از جمله مباحث اصلی مهندسی انرژی محسوب می شود، می گوید: بهینه سازی مصرف انرژی و حامل های آن از جمله نفت، گاز، بنزین، برق در بخش خانگی که در جای خود هم بسیار درآمدزاست، کاری نیست که دستگاه های دولتی همچون وزارت نفت یا وزارت نیرو بتوانند به خوبی از عهده آن برآیند، بلکه باید شرکت های کوچک و منعطف آنرا انجام دهند.

این مهندس انرژی ادامه می دهد: هنگامی که از اقتصاد خرد در کشور صحبت می شود باید بتوان مبالغ خرد یک هزار یا دو هزارتومانی موجود در بخش انرژی را مدیریت کرد. به طوری که این در مقیاس ده ها میلیون مشتری رقم سنگینی را به خود اختصاص خواهد داد.

وی با ذکر مثالی دراین خصوص با بیان اینکه امروز بحث های مربوط به در دسترس بودن و جابجایی انرژی در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از مردم حاضرند برای دسترسی به انرژی در یک زمان و مکان خاص پول زیادی بدهند، تصریح می کند: شاید شما هم با مشکل کمبود شارژ لب تاپ، موبایل یا تبلت در مکانی یا در مسافرت مواجه شده باشید و حاضر باشید برای دریافت برق هزینه هم کنید، اما امکان آن وجود ندارد.

قانع اضافه می کند: معمولا دولت ها در کشورهای صاحب منابع انرژی در دنیا به اندازه زیادی درگیر رقم های کلان بزرگ صادرات نفت و گاز و سایر ذخایر شده اند که آنها را از درآمدهای خرد موجود در این بخش غافل کرده است؛ این در حالی است که باید انرژی را در اقتصاد خرد نگاه کرد و تمرکز مان روی امنیت انرژی باشد.

 


وی در خصوص کار شتاب دهنده تحت مدیریتش اظهار می دارد: ما بعنوان یک مرکز اقتصادی و شتاب دهنده که اولویت ما شتاب دهی و ایجاد ثروت و کسب سود آوری است، نقاط کور و فراموش شده در بخش انرژی را لیست کرده ایم و آنها را بر اساس فرصت های عالی موجود جمع بندی و خوشه های کمبود را تدوین کرده ایم.

این مدیر عامل نخستین شتاب دهنده انرژی در کشور می افزاید: خوشه های کمبود در واقع آیتم هایی هستند که یک شتاب دهنده می تواند براساس آن یک استارتاپ را راهنمایی کند. فرض کنید یک جوان با ایده بهینه سازی مصرف سوخت از دانشگاه بیرون می آید اما این ایده به خودی خود و نداشتن یک شرکت نمی تواند تبدیل به عمل شود. چرا که چند خوشه کم دارد.

وی بحث های مربوط به تامین مالی طرح و خبرگی در صنعت را از دیگر نیازهای استارتاپ ها عنوان کرده و می گوید: یک استارتاپ باید بداند که چه محصولی در جای جای دنیا با چه قیمتی تولید می شود که البته این خوشه های کمبود را ما در شتاب دهنده خودمان تدوین کرده ایم و سرمایه خودمان را صرف این کار می کنیم.

این کارشناس انرژی ادامه می دهد: هنگامی که یک شرکت یا استارتاپ کاری را شروع می کند ما به سرعت کمبودهای اولیه آنها را برای ساخت یک پروتوتایپ و نمونه اولیه که قابلیت حضور در بازار را داشته باشد، تامین می کنیم.

اما وی در خصوص مهم ترین مشکلات و موانع شتاب دهنده ها در کشورمان اظهارداشت: مردم به عنوان مصرف کننده ها به تکنولوژی های جدید علاقمند هستند چراکه جدا از افزایش کیفیت، هزینه های آنها را هم کاهش می دهد و مردم با تزریق فناوری برای بهینه سازی مصرف مشکلی ندارند.

قانع می گوید: در حقیقت بزرگ ترین معضل شتاب دهنده ها و استارتاپ ها در حوزه انرژی بعنوان یکی از صنایع پیشرو در کشور، تغییر مداوم برنامه ها و مدیران دولتی است.

این صحبت ها درحالی عنوان می شود که بر اساس گزارش ها سقوط دو پله ای ایران در شاخص‌های سهولت محیط کسب‌ وکار در سال ۲۰۱۷ نشان داد این کسب وکار در کشورمان، نیاز به توجه و برنامه‌ریزی بیشتری از سوی دولتمردان و متولیان اقتصادی کشور دارد.

وی اضافه می کند: این، به گونه ای است که هنگامی که یک طرح تدوین می شود قبل از اجرایی شدن، طراح و ارکان طرح جابجا می شوند و بیشتر طرح ها بدون اینکه اجرا و اثرات آنها پدیدار شود به بایگانی سپرده می شود.

باید اشاره داشت: امروزه به نظر می آید که تعداد شتابدهنده ها از تعداد استارتاپ ها در حال پیشی گرفتن است؛چه آن که عملکرد موفقیت آمیز

اولین شتابدهنده ها و مدل فعالیت آنها منجر به جذابیت آنها برای سازمان ها و افراد مختلف شده و به سرعت در سراسر جهان شتابدهنده های متعددی تأسیس شدند.


در همین خصوص شهروز زرگریان هم که اخیرا به همراه گروهش یک شتاب دهنده در حوزه انرژی ثبت کرده اند و قصد دارند شتاب دهی در این حوزه را دنبال کنند، می گوید: معمولا تولیدات استارتاپی و کسانی که ایده استارتاپی دارند به دنبال رفع مشکلی از جامعه می روند اما در حوزه انرژی معمولا مشکل مربوط به مردم نیست که کسی بخواهد به آن رسیدگی کند بلکه مشکل اصلی در بدنه دولت است.

وی با تاکید بر این که ایجاد نوآوری و تحول در بخش انرژی کشور که بخش عمده ای از آن در دست دولت است، نیازمند حرکت و اعلام نیاز از سوی بدنه دولت به سمت شتاب دهنده ها و استارتاپ هاست، به این نکته اشاره می کند که ساختارهای قدیمی موجود در بسیاری از نهادها و سازمان های دولتی مرتبط با بسیاری از بخش های کشور از جمله انرژی در راستای ظهور ادبیات روز نوآوری و استارتاپ ها نیازمند به روز رسانی است.

زرگریان ادامه می دهد: با ظهور شتاب دهنده ها و استارتاپ ها امروز مزایده و مناقصه دیگر تعریف گذشته خود را از دست داده است و ساختارهای سازمانی هم باید با پیدایش این ادبیات نو دستخوش تغییر شوند.

وی با ذکر مثالی با بیان اینکه شرکت مایکروسافت اخیرا برای رفع مشکل حوزه داده شرکت حفاری هالیبرتون که در حوزه نفت و گاز فعالیت می کند بعنوان یک شتاب دهنده عمل کرد، می گوید: در واقع شرکت مایکروسافت از طریق همان برنامه نویسان قوی که داخل شرکت هالیبرتون بودند و تنها احتیاج به یک شوک داشتند، مشکل را رفع و یک شتاب دهی ایجاد کرد.

این فعال حوزه کسب و کارهای نوین اضافه می کند:حالا همان ماجرا را ما در بدنه صنعت خودمان شاهد هستیم به طوری که اگر بخش های مختلف همچون نفت، گاز و برق را در نظر بگیرید این ایده ها وجود دارد و در واقع شتاب دهنده ها کارشان می تواند این باشد که بروند داخل شرکت نفت یا گاز مشکل را رفع کنند.

وی با اشاره به اینکه کار شتاب دهنده ها و استارتاپ ها صرفا نمی تواند ساخت برخی تجهیزات مانند ۱۰ قلم کالاهای بسیار اساسی مورد استفاده در صنعت نفت باشد، می افزاید: بعنوان مثال تولید لوله ضد اسید نمی تواند کار یک استارتاپ باشد بلکه کار شرکت تولیدی است که سال های سال در کار تولید فعال است و سابقه دارد، اما اگر با مشکلی در روند کاری خود مواجه باشد می تواند از ظرفیت شتاب دهنده ها و استارتاپ ها استفاده کند.

زرگریان اظهار می دارد: در واقع کار استارتاپ و شرکت های شتاب دهنده از اسم آنها معلوم است، اینها گروه های کوچکی هستند و بیشتر مشکلات آی تی حوزه صنعت و انرژی را

می توانند رفع کنند، آنها می توانند بین انرژی و ITو داده ها ارتباط ایجاد کنند و این کار بسیار اثربخش و زیبایی است.

وی با تاکید بر اینکه باید گوش صنعتی ها و دولتی ها را باز کرد که کار اصلی شتاب دهنده و استارتاپ ها چیست و چگونه می توان از آنها بهره برد، ادامه می دهد: استارتاپ ها در زمان کوتاه سه یا ۶ ماه مشکلی را که سال ها یک بخش را فلج کرده است، رفع می کنند. البته به شرطی که شرکت های دولتی با ساختار این شتابدهنده ها پیش بروند.

این مدیر شتابدهنده حوزه انرژی در کشورمان می افزاید: در واقع استارتاپ ها ساختار می شکنند و ساختار نو ایجاد می کنند؛ همین اتفاق هم در حوزه انرژی می تواند رخ دهد.

اما زرگریان در خصوص اینکه شرکت های استارتاپی و شتاب دهنده برای ورود به بخش های نفت و گاز با چه مشکلاتی مواجه اند هم اظهار می دارد: در واقع ناآشنایی مسئولان و مدیران دولتی با ادبیات استارتاپی و شتاب دهنده ها از معضلات جدی این حوزه است به طوری که حتی برخی تاکنون این مباحث را نشنیده اند.

به گفتگو بپیوندید